Custom image

12
paź

W dniu 5 października 2016 r. uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej pod opieką pani Anety Boryczko i Katarzyny Jagielskiej-Liany oraz wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół w Bystrej udali się na wycieczkę do Wieliczki i Niepołomic. Wycieczka została zorganizowana pod hasłem „Szlakiem galerii, zamków i muzeów Małopolski” w ramach projektu „Pociąg do KULTURY”. Projekt ten skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym z terenu Gminy Gorlice i realizowany dzięki Fundacji PZU oraz Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu Wsi Dominikowice.


Pogoda nas nie rozpieszczała, padał deszcz, wiał wiatr, a temperatura sięgała maksymalnie 5 stopni. Na szczęście w cieplutkim autokarze wszystkim uczestnikom poprawił się nastrój, którego już nawet niekorzystna aura nie zepsuła do końca wycieczki.
W pierwszej kolejności udaliśmy się do Wieliczki. Tam zwiedziliśmy Zamek Żupny, który powstał pod koniec XIII w. jako centrum administracyjne jednego z największych przedsiębiorstw w Europie – żup krakowskich. Swoją funkcję pełnił nieprzerwanie przez blisko 700 lat. Unikatowa wartość Zamku została doceniona wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe zainteresowanie wzbudziła niezwykła wystawa prezentująca kolekcję najpiękniejszych i najbardziej wartościowych solniczek, sprowadzanych z różnych stron świata.
Kolejnym punktem wycieczki były Niepołomice, a dokładniej Zamek Królewski. Zamek ten znajduje się w samym centrum Niepołomic obok Rynku, przy zabytkowych plantach. Pięknie odrestaurowany jest prawdziwą ozdobą niewielkiego, średniowiecznego, uroczego miasteczka. Przez wieki niepołomicki zamek stanowił wypoczynkową rezydencję królewską zwaną "drugim Wawelem". W komnatach zamkowych znajduje się dzisiaj Muzeum Niepołomickie. Największa atrakcją dla wycieczkowiczów okazała się wystawa łowieckich zbiorów. Fotografiom na tle eksponatów nie było końca.
Oczywiście żadna wycieczka nie mogłaby się odbyć bez stałego punktu w drodze powrotnej, czyli wizycie w restauracji McDonald’s. Po uzupełnieniu kalorii, wszyscy zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do domu.

Katarzyna Jagielska-Liana

 

2016© Zespół Szkół w Klęczanach; Projekt: Maciej Mańka, Bożena Cetnarowicz-Mańka