Custom image

30
paź

W niedzielę 22 października o godz. 15.00 - w sali sportowej SP w Klęczanach - odbyła się długo oczekiwana premiera spektaklu „Imieniny Babci Anieli”. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach projektu MAK, adresowanego do młodzieży gimnazjalnej szkół Gminy Gorlice, a realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Klęczany „Jaskółka”.
Inscenizacja zgromadziła na sali różnorodną widownię. Pojawili się zarówno dziadkowie i rodzice występujących uczniów, jak i młodzież (również absolwenci szkoły), a także dzieci przedszkolne. Obecni byli również zaproszeni goście i mieszkańcy wsi. Taki właśnie był cel tego przedsięwzięcia. Autorce scenariusza i kreatorce głównej roli, pani Edycie Duran udało się zgromadzić wokół tego projektu aktorów w różnym wieku i profesji, i co najważniejsze, ujawnić drzemiące w nich talenty.
Tytułowa Babcia Aniela jest seniorką wielopokoleniowej, wiejskiej rodziny. Na jej imieninach pojawiają się zarówno jej dzieci, jak i sąsiedzi. Gościem specjalnym jest ksiądz (ks. Michał Liput), który wzbudza aplauz publiczności przyjeżdżając na imprezę na rowerze, z gitarą na ramieniu.

 

Obejrzyj film >> "Imieniny Babci Anieli"


Dzieci Babci Anieli: Basia (Anna Wacławik) i Andrzej (Dominik Nigbor) wraz z żoną Elwirą (Oliwia Zawiła) są zaabsorbowani pracą zawodową (również karierą za granicą), a wnukowie, rzadko odrywając się od telefonów i smartfonów, wydają się nie zwracać uwagi na otaczającą ich rzeczywistość.
To spotkanie różnych pokoleń jest okazją do pokazania wielu zabawnych i zaskakujących sytuacji, a jednocześnie uświadamia widzom, jak szybko zmienia się otaczający nas świat. Nawet postać Babci, która dzierga na drutach, ubiera się w obszerną spódnicę i szydełkową chustę, a na dodatek „kisi ogóreczki” i częstuje gości naleweczką – powoli odchodzi w przeszłość.
Ogromne różnice pokoleniowe podkreśla warstwa muzyczna i taneczna przedstawienia. Na imieninach Babci Anieli mogliśmy posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej, zaśpiewanej pięknym głosem przez panią Małgorzatę Wójtowcz (Stowarzyszenie „Jaskółka”). Ludowym nutom towarzyszył dźwięk akordeonu pana Wiesława Kalisza (absolwent Szkoły Podstawowej w Klęczanach). Była również muzyka z lat 80-tych i 90-tych w wykonaniu ks. Michała Liputa oraz utwory heavy metalowe i… disco polo. Współczesny pop zilustrowano układami tanecznymi w wykonaniu dziewcząt z kl. II i III gimnazjum.
Mimo lekkiej i zabawnej formy przedstawienie niesie ze sobą ważne przesłanie: należy cenić i otaczać szacunkiem tradycję i dorobek pokoleń. A różnice w postrzeganiu świata łatwo przezwyciężyć, jeżeli towarzyszy nam poszanowanie wartości rodzinnych, zrozumienie, szacunek i tolerancja.
Należą się podziękowania i gratulacje zarówno opiekunowi projektu pani Edycie Duran, jak i młodzieży gimnazjalnej naszej szkoły oraz wszystkim występującym. Był to spektakl pełen ciepła, werwy, dowcipu i humoru. Pozostawił u widzów niezapomniane wrażenie, czego wyrazem była owacja na stojąco! 
Czekamy na równie udane następne przedsięwzięcia.

B. C-Mańka

 

2016© Zespół Szkół w Klęczanach; Projekt: Maciej Mańka, Bożena Cetnarowicz-Mańka