Custom image

03
lis

729x308

25 października 2022 roku, we wtorek, po raz drugi nasza szkoła włączyła się do międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”. Wzięło w niej udział 136 dzieci i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klęczanach oraz 14 dorosłych (nauczycieli, wychowawców i rodziców).
W holu szkoły przygotowano kącik czytelniczy, gdzie do dyspozycji uczniów pozostawiono wygodne pufy, fotele, ławeczki oraz biblioteczkę podręczną. Dwóch lektorów czytało dla dzieci z grup przedszkolnych: Hania Stygar z klasy 3 oraz pani Maria Pater. Uczniom klas 1 i 2 pomagali w czytaniu rodzice: pani Katarzyna Jagielska-Liana oraz pani Agnieszka Kudłaty.
Lektorem dla koleżanek i kolegów z klasy 3 została Hania Czeluśniak. Wychowawca klasy 4, pan Tomasz Górski, postanowił pomóc swoim wychowankom, czytając im fragmenty lektury „Mikołajek” Sempe i Goscinnego.

Klasy 5 i 6 zdecydowały się na indywidualne wybory czytelnicze, zaopatrując się w książki w bibliotece szkolnej lub korzystając z prywatnych zasobów. Klasa 7, zainspirowana lekturą „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery, postanowiła wcielić się w jej bohaterów: Małego Księcia, Różę, Latarnika, Króla, Próżnego i Pilota.
Klasa 8 pochyliła się nad lekturą „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a pomogły im w tym kostiumy nawiązujące do strojów z czasów starożytnych. Na zakończenie dzieci z II grupy przedszkolnej oraz klas 1-3 utworzyły w sali gimnastycznej napis „Czytam”. Wszystkie działania uwieczniono na fotografiach.
„Przerwa na czytanie” to ciekawa odmiana w szkolnej rzeczywistości. Okazała się inspirująca dla wielu uczniów i nauczycieli. Stała się okazją do wcielenia się w bohaterów lektur (okazało się, że to ulubiona zabawa nie tylko dla młodszych uczniów). Dla wielu stała się pretekstem do dodatkowej wizyty w szkolnej bibliotece. Mamy nadzieję, że „Przerwa na czytanie” wejdzie na stałe do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klęczanach.


Małgorzata Ostrowska

2016© Zespół Szkół w Klęczanach; Projekt: Maciej Mańka, Bożena Cetnarowicz-Mańka