Custom image

14
paź

311275111 543873700880132 5826139055024279574 n

"W dniu 10.10.2022 r. uczniowie klas I - III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klęczanach uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce i Krakowa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Pierwszym etapem naszej wycieczki była wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie zeszli w podziemia kopalni pokonując 380 schodów. Dzieci wraz z przewodnikiem wędrowały korytarzami z soli, poznały legendę św. Kingi oraz przeżyły projekcję wybuchu podczas wydobywania soli w dawnych czasach. Schodząc na kolejne poziomy kopalni odkrywali tajemnicze „jaskinie”, gdzie czekały na nich ślady górników sprzed siedmiuset lat. Niezwykła okazała się również kaplica urządzona w jednej z komór, do której dzieci schodziły po solnych schodach, a ściany zdobiły solne obrazy i rzeźby. Niespodzianką było również podziemne, słone jeziorko, przepięknie oświetlone i bardzo tajemnicze. Tu można na chwilę zatrzymać się i odpocząć przy dźwiękach muzyki Chopina. Czas w kopani minął bardzo szybko, drogę powrotną na powierzchnię ziemi pokonaliśmy zabytkową windą.

Anna Wantuch


Największą frajda i zabawa miała miejsce w Muzeum Szczęścia i Iluzji. Wszystko było WOW??
Następnie wraz z panią przewodnik zwiedzaliśmy piękny krakowski rynek. Pani opowiadała nam ciekawostki i legendy związane z Krakowem. Największe wrażenie wywarł na nas nóż, który wisiał w bramie Sukiennic. Z ogromną dawką informacji o Krakowie szczęśliwie wróciliśmy do Klęczan."


Natomiast "6 X 2022 r. uczniowie kl. V – VIII naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Było to kolejne przedsięwzięcie edukacyjne Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” - zrealizowane w ramach programu „Polski Ład”.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu był Wawel. Zanim dotarliśmy na wzgórze, przywitaliśmy się oczywiście ze smokiem, który na powitanie zionął ogniem w naszym kierunku. Zwiedzanie Zamku Królewskiego rozpoczęliśmy na dziedzińcu, gdzie oglądaliśmy renesansowe arkady, wieże i bramę wjazdową. Następnie obejrzeliśmy komnaty królewskie. Szczególnym zainteresowaniem wszystkich zwiedzających cieszyły się olbrzymie arrasy i kasetonowe stropy ze złoconymi rozetami lub rzeźbionymi głowami. Naszą uwagę zwróciły również barokowe malowidła sufitowe i tron monarszy.
Po pierwszej części zwiedzania udaliśmy się na obiad. Potem ruszyliśmy dalej.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Tu z kolei mogliśmy obejrzeć nieoczywiste instalacje, często wykorzystujące przedmioty codziennego użytku oraz rzeźby i fotografie. Dotyczyły one współczesnych problemów naszego kraju, Europy i świata, np. wojny w Ukrainie, uchodźców, wolności słowa. Uczniowie – podzieleni na kilka grup – wzięli udział w lekcji muzealnej: analizowali i interpretowali wybrane przez siebie dzieła. Wykazali się przy tym nie lada kreatywnością.
Na zakończenie wycieczki - po licznych doznaniach duchowych - przyszedł czas na atrakcje fizyczne w Parku Trampolin GOjump.
Wyjazd łączył „stare” z „nowym”, a zatem każdy mógł odnaleźć coś dla siebie, porównać, podzielić się wrażeniami.
Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Szary ze Studia Active w Gorlicach za zorganizowanie wycieczki, a pani Beacie – za dobrą organizację wyjazdu i miłą atmosferę."


Edyta Duran

Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057725190210

 

2016© Zespół Szkół w Klęczanach; Projekt: Maciej Mańka, Bożena Cetnarowicz-Mańka