Custom image

14
paź

W dniu 22 września w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę" klasy 7 i 8 oraz kilka osób z klasy 6 udały się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza. Pierwszym punktem na trasie zwiedzania było Muzeum Pamiątek po Janie Matejce "Koryznówka". Muzeum mieści się we frontowej części drewnianego dworu należącego niegdyś do Joanny i Leonarda Serafińskich, przyjaciół Jana Matejki.
W Wiśniczu wybitny malarz poszukiwał natchnienia do twórczości artystycznej. Klimat i otoczenie Koryznówki urzeka do dzisiaj. Ciekawostką jest fakt, że w 1943 r. w dworze ukrywał się rotmistrz Witold Pilecki po ucieczce z KL Auschwitz. Tutaj też sporządził pierwszy raport o sytuacji w obozie. Po opuszczeniu Koryznówki młodzież udała sie na Zamek Kmitów i Lubomirskich. Uczniowie zostali zapoznani z historią zamku, obejrzeli najważniejsze komnaty, salę balową, pomieszczenia gospodarcze.
Najwięcej emocji wywołało zwiedzanie podziemia zamku, gdzie znajdują się średniowieczne narzędzia tortur. Wycieczka zakończyła się odpoczynkiem przy obiedzie.

Aneta Gruca

 

2016© Zespół Szkół w Klęczanach; Projekt: Maciej Mańka, Bożena Cetnarowicz-Mańka