Custom image

29
mar

Początek nowej pory roku to doskonała okazja, aby pożegnać zimę, a wraz z nią niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie. Uczniom ten dzień kojarzy się z tzw. Dniem Wagarowicza. 
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca i jest to termin stały.
W tym roku był to czwartek.  W 2019 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadł w środę, 20 marca. W naszej szkole - ze względów organizacyjnych - Dzień Wiosny obchodzony był w piątek 22 marca. 
W tym dniu uczniowie nie byli odpytywani, nie było kartkówek i sprawdzianów. Wszyscy ubrali się "na zielono".  Wykonano plakaty o tematyce wiosennej z krótkimi hasłami (rymowankami) motywującymi wszystkich do działania. Zwycięzcy w każdym z konkursów otrzymali symboliczne upominki.
Organizatorem szkolneg Dnia  Wiosny był Samorząd Uczniowski.

 

 

2016© Zespół Szkół w Klęczanach; Projekt: Maciej Mańka, Bożena Cetnarowicz-Mańka