Custom image

16
lis

W dniu 9 listopada odbyła się w naszej szkole wieczornica z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. W tym roku minęło 100 lat od dnia, w którym Polska po 123 latach niewoli uwoli uwolniła się od jarzma zaborców i stała się wolnym i niepodległym państwem. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście, mieszkańcy wsi, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Uczestnicy wieczornicy zostali obdarowani kotylionami i chorągiewkami w barwach narodowych, co spowodowało, że wszystkim udzieliła się świąteczna i podniosła atmosfera. Część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy i wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.
Pani Aneta Boryczko – nauczycielka historii - przypomniała wydarzenia poprzedzające datę 11 listopada 1918 roku, w skrócie przedstawiając sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Obejrzeliśmy również film „Animowana historia Polski” Tomasza Bagińskiego przybliżający najważniejsze wydarzenia i daty z naszej historii, w tym 123 lata niewoli, daty rozbiorów i trzech powstań narodowych.
Nasi uczniowie pod kierunkiem pani Edyty Duran i pana Bogumiła Łasaka (oprawa muzyczna) przedstawili montaż słowno-muzyczny „Opowiem ci o wolnej Polsce”. Usłyszeliśmy poruszające wiersze i pieśni patriotyczne. Na scenie pojawiła się również POLSKA w biało-czerwonej szacie, zakuta w kajdany, w cierniowej koronie na skroniach oraz jej prześladowcy: trzy postacie ubrane na czarno z napisami na plecach: Rosja, Austria, Niemcy. POLSKA dostąpiła chwały i wolności - zrzuciła ciernie i kajdany, a na jej głowie pojawiła się korona.

Czy my, współcześni Polacy, potrafimy zadbać o dobrostan naszej Ojczyzny i o wolność z takim trudem wywalczoną? Czy jesteśmy godni naszych przodków? Może wszyscy powinniśmy powiedzieć „Przepraszamy Cię Polsko!”. Ze sceny padają słowa: „Kochani tylko w waszych rękach mój los, zmieniajcie się, żeby Polska była Polską, uleczcie mnie lecząc siebie, leczcie swe wady, zmieniajcie świat, póki czas….” Ta symboliczna scena wzbudziła w widowni prawdziwe wzruszenie.
W nastój wieczornicy wpisał się również występ Karoliny Skwiry – absolwentki gimnazjum ZS w Klęczanach – która przy akompaniamencie gitary zaśpiewała pieśń „Miejcie nadzieję” do wiersza Adama Asnyka.
W dalszej części uroczystości dyrektor szkoły pan Rafał Liana podsumował obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole oraz podziękował wszystkim organizatorom wieczornicy. Nagrodzono także laureatów konkursów plastycznych i fotograficznych „Niepodległa w Klęczańskim obiektywie”, zorganizowanych dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Uroczystość zakończyło patriotyczne karaoke. Wspólnie zaśpiewaliśmy m.in. „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”. Pieśni te są ważną częścią naszej tożsamości narodowej. Kiedyś dodawały otuchy i odwagi, dziś są wyrazem naszego patriotyzmu i przywiązania do polskiej tradycji i historii.
Dzięki temu spotkaniu mogliśmy chwilę zatrzymać się i pomyśleć, że słowa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” stały się prawdziwe, a nam pozostało dbać o to, by pozostały takie na zawsze.

 

Bożena Cetnarowicz-Mańka

 

 

 

"Miejcie nadzieję" - wiersz Adama Asnyka z muzyką Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Karoliny Skwiry

 Film dostępny jest również na: Facebook/projektMAK


 

 

2016© Zespół Szkół w Klęczanach; Projekt: Maciej Mańka, Bożena Cetnarowicz-Mańka