MENU
W październiku, uczniowie klasy V naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Jednocześnie, nasz projekt został zgłoszony do konkursu CodeWeek 2022 - 1000 pierwszych organizatorów.
Na czym polegał konkurs? Należało zarejestrować swoją inicjatywę na mapie CodeWeek, a następnie przekazać link do swojego wydarzenia za pośrednictwem formularza konkursowego. Liczył się refleks: przewidziano nagrody dla 1000 pierwszych organizatorów inicjatyw. Było o co walczyć! Zwycięzcy otrzymali pakiety 10 gier CodyRoby wraz ze specjalną taśmą, która pozwoli przenieść planszę do gry w dowolne miejsce i powiększyć jej rozmiar. CodyRoby, to kultowa gra planszowa do nauki programowania. Zawiera zestaw prostych gier, w których uczestnicy prowadzą rozgrywki polegające na sterowaniu poruszającym się po planszy robotem, wydając mu konkretne polecenia.
Cody Roby jest świetnym treningiem logicznego myślenia i wstępem do dalszej nauki programowania z wykorzystaniem komputera. Jej autorem jest Alessandro Bogliolo – włoski ambasador EU Code Week i znany promotor kodowania.
Cieszymy się, że zostaliśmy laureatami tego konkursu!
21 i 22 stycznia, to takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się ciepło na sercu, bo przecież to święto Kochanych Babć i Dziadków.
Wnuczęta mogą wówczas okazać im swój szacunek i miłość oraz podziękować za poświęcony czas i uwagę.
Z tej okazji uczniowie z kl. I, II i III naszej szkoły przygotowali niespodzianki dla swoich Babć i Dziadków. Były to występy artystyczne, życzenia i upominki.
Babciom i Dziadkom z okazji ich święta życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności
i nieustającej radości oraz samych pogodnych dni.
Dnia 22 grudnia 2022, jak co roku, w naszej szkole odbyło się spotkanie przedświąteczne wszystkich uczniów. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy IV, którzy przygotowali krótkie tradycyjne jasełka. Uczniowie wcielili się w postacie Maryi, Józefa, pastuszków, Trzech Królów oraz aniołów.
Sceny z wydarzeń w Betlejem przeplatały kolędy i pastorałki do których na akordeonie przygrywał Szymon Liana - uczeń klasy IV. Występujący aktorzy zadbali również o odpowiednie stroje i scenografię. Zakończeniem występu były tradycyjne życzenia dla całej społeczności szkoły.
Trud i zaangażowanie w realizację występu został nagrodzony licznymi brawami.
Tomasz Górski
W październiku, uczniowie naszej szkoły - po raz trzeci - wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020 r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu, ubiegły rok zakończyliśmy z wynikiem ponad 15 tysięcy inicjatyw i piątym miejscem na podium. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. |
![]() |
||
CodeWeek to jednocześnie okazja do doskonalenia kreatywności, twórczego rozwiązywanie problemów i współpracy poprzez programowanie i inne działania związane z technologią informatyczną. Podczas zajęć informatyki, uczniowie klasy V przygotowali projekt, w którym magiczna różdżka rysuje na niebie gwiazdki w miejscu kliknięcia na scenie. Powstały różne warianty projektu o zmieniającej się liczbie ramion w rysowanych gwiazdkach, jak również prace demonstrujące układ gwiazd Wielkiego i Małego Wozu oraz Gwiazdy Polarnej. Uczniowie podeszli twórczo do zadania wzbogacając projekt o efekty dźwiękowe, graficzne i słowne komunikaty. B. C-Mańka |
W ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła pozyskała 5 szt. okularów VR (Virtual Reality) z przeznaczeniem dla uczniów klas I-VIII.
Gogle 3D wykorzystane zostały po raz pierwszy na lekcji informatyki w klasie 7.
W prezentacji zostały wykorzystane GOGLE GARETT VR4 wraz z kontrolerami.
Uczniowie poznali najbardziej popularne aplikacje, prezentacje i gry wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Najbardziej podobały się symulatory lotów samolotami, statkami kosmicznymi i kolejkami górskimi. Zainteresowanie wzbudziły również prezentacje ukazujące budowę Układu Słonecznego i te, które oferują wirtualne zwiedzanie odległych zakątków świata.
Duże wrażenie na siódmoklasistach wywarła tajemnicza gra "Przygoda w podziemiach".
W nawiązaniu do obchodzonego w tym tygodniu Święta Niepodległości, uczniowie obejrzeli fragmenty filmu „Wiktoria 1920” (filmowanego technice 360 stopni), zrealizowanego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą.
W tym roku podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości klasa 7 zabrała uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców w podróż POCIĄGIEM DO WOLNOŚCI. Kolejarze (Milena Jodłowska i Miłosz Wałęga) zatrzymywali "podróżnych" na czterech ważnych stacjach w historii naszej Ojczyzny:
NIEWOLA, POWSTANIA, I WOJNA ŚWIATOWA I WOLNOŚĆ. Natalia Kuraś, Zuzanna Luksa, Zuzanna Smołkowicz, Jakub Luksa i Samuel Pierz wcielali się w role uciśnionych Polaków, kosynierów, żołnierzy i sanitariuszy.
W uroczystości wzięły udział również dzieci z grupy starszaków, które wierszami i piosenką wprowadziły uczestników akademii w radosny nastrój.
Montaż słowno-muzyczny przygotowali nauczyciele: Edyta Duran, Urszula Wilczkiewicz i Bogumił Łasak.
Wszyscy zgromadzeni na uroczystości odśpiewali hymn państwowy, solidaryzując się z uczniami innych placówek edukacyjnych w ramach akcji "Szkoła do hymnu".
Edyta Duran
25 października 2022 roku, we wtorek, po raz drugi nasza szkoła włączyła się do międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”. Wzięło w niej udział 136 dzieci i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klęczanach oraz 14 dorosłych (nauczycieli, wychowawców i rodziców).
W holu szkoły przygotowano kącik czytelniczy, gdzie do dyspozycji uczniów pozostawiono wygodne pufy, fotele, ławeczki oraz biblioteczkę podręczną. Dwóch lektorów czytało dla dzieci z grup przedszkolnych: Hania Stygar z klasy 3 oraz pani Maria Pater. Uczniom klas 1 i 2 pomagali w czytaniu rodzice: pani Katarzyna Jagielska-Liana oraz pani Agnieszka Kudłaty.
Lektorem dla koleżanek i kolegów z klasy 3 została Hania Czeluśniak. Wychowawca klasy 4, pan Tomasz Górski, postanowił pomóc swoim wychowankom, czytając im fragmenty lektury „Mikołajek” Sempe i Goscinnego.
Dnia 12 października 2022 w naszej szkole odbyły się klasowe przesłuchania do konkursu recytatorskiego. W konkursie zaprezentowało swoje umiejętności 34 uczniów klas I-III.
Wyłoniono ośmiu najlepszych wykonawców:
Klasa I I miejsce – Dawid Abram II miejsce – Julia Zając |
Klasa II I miejsce – Julia Kudłaty II miejsce – Maja Hałgas III miejsce – Emilia Wałęga |
Klasa III I miejsce – Hanna Stygar II miejsce – Magdalena Opalińska III miejsce – Paulina Przybyłowicz |
Zwycięzcy otrzymają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy!
Dzień Edukacji Narodowej - 14 października - jest w placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty - słowem Święto Szkoły.
Z tej okazji 13 października (czwartek), w naszej szkole, odbyła się akademia przygotowana przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego pana Bogumiła Łasaka wraz z uczniami klasy 5 i wybranymi uczniami klasy 6 i 7.
Były krótkie, humorystyczne scenki z życia szkolnego, piosenki życzenia i wspomnienie Dnia Papieskiego.
Bukiet ciepłych, pełnych wsparcia słów i życzeń otrzymaliśmy od przewodniczącej Rady Rodziców pani Agnieszki Kudłaty.
"W dniu 10.10.2022 r. uczniowie klas I - III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klęczanach uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce i Krakowa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Pierwszym etapem naszej wycieczki była wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie zeszli w podziemia kopalni pokonując 380 schodów. Dzieci wraz z przewodnikiem wędrowały korytarzami z soli, poznały legendę św. Kingi oraz przeżyły projekcję wybuchu podczas wydobywania soli w dawnych czasach. Schodząc na kolejne poziomy kopalni odkrywali tajemnicze „jaskinie”, gdzie czekały na nich ślady górników sprzed siedmiuset lat. Niezwykła okazała się również kaplica urządzona w jednej z komór, do której dzieci schodziły po solnych schodach, a ściany zdobiły solne obrazy i rzeźby. Niespodzianką było również podziemne, słone jeziorko, przepięknie oświetlone i bardzo tajemnicze. Tu można na chwilę zatrzymać się i odpocząć przy dźwiękach muzyki Chopina. Czas w kopani minął bardzo szybko, drogę powrotną na powierzchnię ziemi pokonaliśmy zabytkową windą.
Anna Wantuch
"W najbliższą niedzielę - 16 października, na gorlickim Rynku odbędzie się piknik charytatywny dla Iwony – gorliczanki cierpiącej na przewlekłą białaczkę z chromosomem filadelfia. Walka Pani Iwony zaczęła się w 2020 roku, kiedy postawiono diagnozę. Celem planowanej akcji jest znalezienie dawcy szpiku – niestety, nie udało się znaleźć go wśród rodziny, dlatego rozpoczęło się poszukiwanie wśród osób niespokrewnionych. Fundacja DKMS w tym dniu zorganizuje punkty rejestracji potencjalnych dawców szpiku – jeden na gorlickim Rynku, w godzinach 10:00-18:30, drugi w gorlickim „Medyku”, przy ul. Jagiełły 2, w godzinach 10:00-16:00. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorlicach na stoisku informacyjno-edukacyjnym prezentować będzie materiały dotyczące promocji zdrowia i profilaktyki chorób, a także badać chętnym osobom poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Miłośnicy grzybobrania będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad klasyfikatora grzybów i rozwiać swoje wątpliwości odnośnie zebranych okazów. |
![]() |
Starosta Gorlicki zaprasza mieszkańców powiatu gorlickiego po odbiór bezpłatnych sadzonek drzew jabłoni. Terminy odbioru sadzonek w poszczególnych gminach: -Urząd Miejski w Bieczu - 17 października 2022 (poniedziałek), godz. 10 Kampania odbywa się w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMALOPOLSKA ,,Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego’’ (LIFE-IP-EKOMALOPOLSKA/LIFE 19 /PL/000005) sfinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW. |
![]() |
Wykaz dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2022/23
dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klęczanach
14 października 2022 r. (piątek) - Dzień Edukacji Narodowej,
31 października 2022 r. (poniedziałek) - dzień przed Dniem Wszystkich Świętych,
2 maja 2023 r. (piątek) - Dzień Flagi
23, 24, 25, maja 2023 r. (wtorek, środa, czwartek) - dni egzaminu ósmoklasisty,
9 czerwca 2023 r. ( piątek) - dzień po Bożym Ciele,
22 czerwca 2023 r. – dzień poprzedzający zakończenie roku szkolnego.
W powyższe dni Samorządowe Przedszkolne w Klęczanach pracuje wg normalnego rozkładu, a uczniom, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńcze w godzinach dostosowanych do potrzeb.
Pedagog szkolny
Danuta Pyznar
Wtorek | 8.00 - 14.00 |
Czwartek |
9.00 - 14.00 godz. dostepności: 14.00 - 15.00
|
We wtorek 6 września 2022 r. odbył jest coroczny pieszy rajd szkolny "PIECHOTKA".
W tym roku trasa rajdu prowadziła ścieżką przyrodniczą "Folusz" z zakończeniem i podsumowaniem w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu.
Przedszkolaki z p. U. Wilczkiewicz oraz klasy I-III z wychowawczyniami p. A. Wantuch,
p. E. Lianą, p. M. Pater, pod opieką medyczną p. A. Kudłaty, wędrowały trasą Oczko Wodne - Wodospad Magurski - Diabli Kamień - Park Rekreacji.
Klasy starsze pokonały tę samą trasę w odwrotnej kolejności.
1 września 2022 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość inauguracji poprzedziła msza św. poprowadzona przez ks. proboszcza Henryka Rzeźnika w obecności pocztu sztandarowego, uczniów, rodziców i nauczycieli. Część oficjalna odbyła się w hali sportowej. Powitaliśmy serdecznie nowych uczniów, nauczycieli oraz pierwszoklasistów, którymi opiekować się będzie p. Anna Wantuch.
W tym dniu odbyła się także uroczystość pasowania na uczniów dzieci z klasy pierwszej. Wysłuchaliśmy krótkiej prezentacji ich umiejętności: wierszy o Polsce, szkole i piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Następnie w obecności dyrektora szkoły, wychowawczyni, nauczycieli i rodziców pierwszoklasiści ślubowali na Sztandar Szkoły "uczyć się pilnie, szanować nauczycieli, kochać Ojczyznę i być dobrymi Polakami". Uroczystość pasowania dużym ołówkiem była symbolem włączenia dzieci do grona uczniów naszej szkoły i korzystania w pełni z praw i obowiązków ucznia.
Dyrektor szkoły p. Rafał Liana życzył wszystkim uczniom udanego roku szkolnego, sukcesów w nauce i sporcie, rozwjania swoich pasji i zainteresowań.
ZARZĄD POWIATU GORLICKIEGO
OGŁASZA KONKURSY
NA KANDYDATÓW NA STANOWISKA DYREKTORÓW:
1. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Szymbarku, 38-311 Szymbark 250;
2. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Kobylance, 38-303 Kobylanka 162;
Organ prowadzący publiczną placówkę:
Powiat Gorlicki, ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
Nazwa i adres publicznej placówki, której dotyczy konkurs:
1.Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Szymbarku, 38-311 Szymbark 250;
2.Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Kobylance, 38-303 Kobylanka 162;
Dni, których nie znamy
„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy.”
24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. O 7:45 spotkali się przed szkołą uczniowie i nauczyciele, aby towarzyszyć pocztowi sztandarowemu w drodze do kościoła parafialnego w Klęczanach. Po powrocie do szkoły cała szkolna społeczność oraz rodzice zebrali się w sali gimnastycznej. Rozpoczęto od odśpiewania hymnu, następnie odbyło się zaprzysiężenie nowego pocztu w składzie: Tomasz Mikosz, Barbara Bochenek i Natalia Hołowata z klasy VII oraz przekazanie sztandaru przez ustępujący poczet sztandarowy. Następnie pan dyrektor Rafał Liana wspólnie z wychowawcami klas wręczył nagrody książkowe uczniom klas I-III oraz wyróżniającym się w nauce uczniom klas IV-VIII. Wśród nagrodzonych znaleźli się tegoroczni absolwenci: Maja Góra, Gabriela Stempkowicz, Oliwier Przybyłowicz oraz Kacper Skowron. Listy gratulacyjne wręczono także rodzicom wyróżnionych uczniów. Głos zabrała pani Agnieszka Kudłaty – przewodnicząca Rady Rodziców oraz pan Mieczysław Skowron – przewodniczący Rady Gminy Gorlice. Pan Dyrektor podziękował za rok wspólnej pracy i życzył wszystkim miłego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.
9 i 10 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klęczanach odbył się Edukacyjny piknik Czyściochowej Akademii, której organizatorem była sieć drogerii Rossman.
Z województwa małopolskiego w rywalizacji "Czyściochowych Mistrzostw" brało udział 161 przedszkoli. Trzecie miejsce w konkursie zająło Samorzadowe Przedszkole w ZS-P w Klęczanach, natomiast pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych zajęła Szkoła Podstawowa. Z tego właśnie powodu w Klęczanach odbyły się aż dwa pikniki.